
Az okosotthon megoldások nem csak a kütyük és az új technológiák iránt érdeklődők játékszere, e megoldások segíthetnek számos kényelmetlenséget enyhíteni és problémát megoldani például mozgássérültek otthonaiban is. Megpróbálunk ehhez pár tippet adni, hogy miben és hogyan.
A Sonoff márkáról
A Sonoff márka neve régóta jól cseng az okosotthon és okoselektronika területén otthonosan mozgók számára, az egyik legmegbízhatóbb hardvernek és a legrugalmasabban alkalmazható megoldás gyártójának számít a távolkeleti márka. A Sonoff kínálatában alapvetően WiFi-vel felszerelt eszközök szerepelnek, melyek az otthoni vagy közösségi WiFi-re csatlakoznak és így külön gateway, szerver vagy más eszköz beiktatása nélkül is távolról is vezérelhetőek. A Sonoff magyar disztribútora a MarketCom Kft.
Az egyik gyakori probléma, mellyel mozgássérültek nap mint nap találkoznak, hogy a szabványos magasságban elhelyezett villanykapcsolókat nem, vagy csak nagyon nehezen érik el otthonaikban. Az átalakítási költségek az összes ilyen kapcsoló áthelyezésére elég tetemesek, és a bontás-helyreállítás meglehetősen nagy kosszal és felfordulással is jár, így érdemes megfontolni, hogy inkább a hagyományos kapcsolók okoskapcsolókra cserélésével enyhítsenek a problémán.

A célra tökéletesen alkalmasak a Sonoff T1 EU okoskapcsolók, melyeket a hagyományos kapcsolók helyére szerelve, érintőkapcsolójukkal továbbra is lehetőve teszik a helyi fel-lekapcsolást, azonban ennél sokkal többet is nyújtanak.
A Sonoff T1 EU okoskapcsolók mind WiFi-vel felszereltek, az otthoni WiFi-re kapcsolódnak fel, és az eWeLink nevű ingyenes okostelefon app-ból egyszerűen kapcsolhatóak fel és le, így a nem vagy nehezen elérhető kapcsolókhoz a mindig kéznél levő mobiltelefon segítségével kínálnak egyszerű távirányítható lámpakapcsolást a mozgásukban korlátozottak számára.
A távoli hozzáférés az app-ban megosztható másokkal is, így igény esetén a családtagok is meg tudják nézni – az interneten át távolról is -, hogy egy-egy kapcsoló fel vagy lekapcsolt állapotban van-e éppen, illetve kapcsolni is tudja őket távolról.
A Sonoff T1 EU kapcsolócsalád rendelkezik még egy féle távirányítási lehetőséggel: rádiós távirányítóval is távvezérelhetőek. Míg a mobiltelefonos app-ból WiFi-s internet kapcsolat esetén a világ túlsó feléről is tudjuk akár kapcsolni a kapcsolót, addig a rádiós távirányítóval 10-20 méteren belül, helyi távirányításra van mód, ez viszont WiFi- és internetkapcsolat nékül is működik, és használhatjuk, ha a telefonunk le is van éppen merülve.
A Sonoff okos villanykapcsolóihoz elérhető egy vezetéknélküli, rádiós kapcsolóformájú távirányító is, melyet a falra vagy bútorra is bárhova rögzíthetünk (csavarral vagy a hozzá járó öntapadós matricával), de párosíthatunk (akár több) kicsi, zsebre vágható vagy kulcstartóra is szerelhető 4-gombos rádiós távirányítót is.

